Podejmij wyzwanie i wygraj – 5 powodów, dla których warto wziąć udział w olimpiadach!
Masz trochę wolnego czasu? Weź udział w jednym z konkursów na temat budownictwa, które organizowane są w naszym kraju. Udział w olimpiadzie to przygoda, która może zmienić Twoje życie i pozwolić Ci na mocny start. Poznasz nowych ludzi, możesz wygrać nagrody rzeczowe albo dostać stypendium, czyli gotówkę, która będzie do Twojej dyspozycji. Niektóre konkursy mają też specjalne nagrody dla uczestników – możesz dostać dokument, który pozwala Ci odebrać indeks studiów.Oto pięć powodów, dla których warto wziąć udział w olimpiadach wiedzy:
- Zyskaj prestiż i uznanie
Tak, to prawda, aby przygotować się do konkursu wiedzy, spędzisz część wolnego czasu na pogłębianiu wiedzy i zdobywaniu nowych umiejętności. Ale jeśli potraktujesz to jako inwestycję w siebie, to zobaczysz, że nic na tym nie stracisz. Dodatkowa wiedza przyda Ci się na maturze, studiach albo w dorosłym życiu. Co więcej, przechodząc do kolejnego etapu, zyskasz uznanie rodziny i kolegów. To Twoja szansa na wyróżnienie się i pokazanie swoich mocnych stron. - Zdobywasz wiedzę i doświadczenie
Boisz się matury? Zastanawiasz się, jak będzie wyglądać egzamin? Olimpiada to okazja, żebyś sprawdził, jak się czujesz w sytuacji egzaminu. Jeśli pytania Cię zaskoczą i nie uda Ci się wejść do kolejnego etapu – nic się nie stało. Zobaczysz, jak to jest i jaki typ zadań był dla Ciebie najtrudniejszy. Ale jeśli uda Ci się przejść dalej, to będziesz wiedział, że egzamin maturalny nie jest taki straszny. - Zobaczysz, że budownictwo to fantastyczna przygoda
Inżynier budownictwa to osoba, która tworzy nasz świat. Od etapu tworzenia projektu w 3D, poprzez wizualizacje, planowanie robót aż do ich zakończenia i oddania budynku. Każda osoba pracująca w tej branży wie, że jej praca będzie pomagać innym przez kolejne dekady. Udział w olimpiadzie to Twoja szansa na wejście w ten fascynujący świat i zrobienie pierwszego kroku w dobrym kierunku. - Twoja szansa na stypendia albo nagrody
Dotarcie do ogólnopolskiego finału to wspaniałe doświadczenie. W olimpiadach można otrzymać tytuł finalisty – czyli uczestnika finału ogólnopolskiego – oraz laureata – osoby, która zajęła jedno z miejsc na podium. Otrzymanie dyplomu daje dużą satysfakcję, ale to nie jedyny plus. Możesz również otrzymać stypendium, czyli gotówkę na konto, którą wydasz na co tylko chcesz. Sprawdź, czy Twoja gmina lub miasto mają oferty stypendiów dla uczestników olimpiad. Jeśli nie znalazłeś informacji na stronie – zadzwoń do wydziału lokalnego samorządu, który zajmuje się edukacją z pytaniem o takie możliwości. - Poznasz nowe osoby i rozwiniesz swoje kompetencje
Przygotowywanie się do olimpiady rozwija umiejętności interpersonalne, które są równie istotne jak wiedza merytoryczna. Udział w konkursie to znacznie więcej niż tylko przyswajanie suchych faktów. Udział w tego typu zawodach rozwija również umiejętności efektywnego gospodarowania czasem, radzenia sobie z presją, niezależności oraz kooperacji. Biorąc udział w konkursie poznasz nowych znajomych i wielu z nich spotkasz potem na studiach albo w przyszłej pracy. Poznasz inne osoby, które mają takie same pasje jak Ty – i to jest bezcenne!
Zapytaj w sekretariacie szkoły, w których konkursach bierze udział Twoja szkoła i jak możesz wziąć w nich udział. Zapisy zaczynają się na początku roku szkolnego i kończą się po kilku tygodniach. Nie zmarnuj swojej szansy na lepszą przyszłość.
Trzy olimpiady w których warto wziąć udział!
Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych
To najstarszy w Polsce konkurs wiedzy dla uczniów szkół średnich, który jest organizowany już ponad trzydzieści lat. To także konkurs w którym co roku bierze udział blisko trzy tysiące uczestników ze szkół w całej Polsce. Zakres programowy Olimpiady Wiedzy o Budownictwie (OWiUB) oparty jest na podstawach programowych kształcenia w zawodach budowlanych oraz celach organizacji olimpiad, takich jak rozwijanie uzdolnień uczniów i pobudzanie twórczego myślenia. Program uwzględnia elementy matematyki, fizyki i chemii. Zawody mają trójstopniową strukturę, gdzie uczestnicy muszą wykazać się różnym poziomem wiedzy. Olimpiada obejmuje umiejętności związane z rysunkiem budowlanym, historią architektury, planowaniem robót oraz znajomością technologii budowlanych. Program OWiUB traktuje wiedzę zawodową jako całość, odpowiadając na potrzeby rynku pracy.
Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Procesie Inwestycyjno-Budowlanym
We wrześniu 2025 będzie można zgłosić swój udział w konkursie dla uczniów szkół ponadpodstawowych o profilu budowlanym z terenu całego kraju. Olimpiada jest konkursem tematycznym z zakresu znajomości podstawowych przepisów prawa regulujących proces inwestycyjno – budowlany. Oprócz pytań z materiału obowiązkowego dla uczniów techników, organizatorzy wymagają również min. znajomości przepisów prawa budowlanego, projektowania przestrzennego oraz kodeksu etyki Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Udział w olimpiadzie będzie okazją do zdobycia wiedzy, która przyda się potem w czasie pracy w branży budowlanej albo podczas studiów kształcących architektów albo inżynierów budownictwa. W kolejnym etapie rozwoju zawodowego wiedza ta ułatwi uzyskanie uprawnień budowlanych, a w konsekwencji będzie wsparciem w procesie wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie: projektanta, kierownika budowy lub robót inspektora nadzoru inwestorskiego, czy też w pracy w organach administracji architektoniczno – budowlanej lub organach nadzoru budowlanego.
Olimpiada Wiedzy o Budownictwie „Buduj z pasją”
Program Olimpiady Wiedzy o Budownictwie obejmuje wiedzę i umiejętności z podstaw programowych zawodów budowlanych oraz elementy kształcenia ogólnego. Składa się z dwóch części: tematu wiodącego, ustalanego dla każdej edycji, oraz problematyki ogólnej, stałej dla wszystkich olimpiad. Temat wiodący wykracza poza standardowy program nauczania, wymagając korzystania z dodatkowych źródeł. Problematyka ogólna jest zgodna z podstawami programowymi przedmiotów zawodowych w szkołach o profilu budowlanym.Olimpiada ma trzy stopnie zawodów, każdy wymagający innego poziomu wiedzy. Celem jest stworzenie przestrzeni do rywalizacji w zakresie zintegrowanej wiedzy budowlanej, poszerzenie umiejętności zawodowych oraz podniesienie jakości kształcenia w branży budowlanej. Program uwzględnia wykonanie, organizację i kontrolę robót budowlanych, stanowiąc solidną podstawę do dalszego kształcenia w zawodach budowlanych.